Na początku roku 2018 kupiłem drukarkę 3D.
Jest to zestaw do samodzielnego montażu typ Anet A6, wyprodukowany przez Chińską firmę Alunar i oznaczona jest jako Alunar M506. Kupiłem ją tutaj.
Składanie zajęło mi prawie dwa dni. Nie będę się rozpisywał jak ją składałem, bo wszystko jest już dobrze opisane w Internecie. Sporo czasu spędziłem na uzupełnianie, mojej skromnej wiedzy, na temat druku 3D, aby zacząć drukować. Drukarka ma prostą budowę i jest dość delikatna, dlatego postanowiłem ją wzmocnić mechanicznie. Wydrukowałem dodatkowe ramy i uchwyty, które po zamontowaniu usztywniły cała konstrukcję. Pobrałem je tutaj.
Do pierwszych wydruków na stole przyklejałem papierową niebieską taśmę malarską 48mm x 33m kupioną w markecie budowlanym.
Następnie u szklarza kupiłem szybę zwykłą 3mm o wymiarach 220mmx220mm. Szybę smaruję klejem dimafix specjalnym do drukarek 3D. Kupiłem na Allegro.
Do automatycznego poziomowania stołu kupiłem czujnik pojemnościowy LJC18A3-H-Z/BX tutaj. Wydrukowałem uchwyt, do jego zamontowania przy extruderze, ze strony podanej wcześniej.
Czujnik podłączamy tak;
niebieski przewód do minusa (-12V), brązowy do plusa (+12V) a czarny (na nim jest napięcie +12V!!!) poprzez dowolną diodę do gniazda , gdzie był podłączony X_STOP pin 3. Z_STOP nie jest już wykorzystywany. Dioda katodą (kreska na diodzie) podłączona jest do przewodu czarnego, a anodą do gniazda Z_STOP pin 3 w miejsce przewodu czerwonego wyłącznika krańcowego Z. Dioda zabezpiecza układ przed uszkodzeniem. Nie potrzeba żadnych dzielników z rezystorów.
Dokładny opis konfiguracji programu Marlin 1.1.8 (taki wgrałem do drukarki) opiszę w innym wpisie.